Informacja o Polskich Kongresach Genetyki
Polskie Kongresy Genetyki są cykliczną imprezą odbywającą się co 3 lata, organizowaną wspólnie przez Polskie Towarzystwo Genetyczne (PTG) oraz Polskie Towarzystwo Genetyki Człowieka (PTGC). Prezesem PTG jest aktualnie prof. dr hab. Barbara Naganowska (Poznań); Przewodniczącym PTGC – dr hab. n. med., prof. nadzw. Lucjusz Jakubowski (Łódź).
Do PTG należą zarówno genetycy zajmujący się genetyką człowieka jak i genetycy interesujący się genetyką roślin, zwierząt lub mikroorganizmów. PTGC koncentruje się głównie na genetyce człowieka, a także problemach etycznych i prawnych związanych z rozwojem genetyki medycznej oraz szeroko pojętych nauk biomedycznych.
Podczas Polskich Kongresów Genetyki, największych „genetycznych” imprez naukowych tego typu w Polsce, łączy nas wszystkich metodologia badań z zakresu biologii molekularnej, cytogenetyki, immunogenetyki, neurogenetyki i wielu innych dyscyplin. W Kongresach biorą udział także zaproszeni goście zagraniczni.
Dotychczasowe Polskie Kongresy Genetyki:
I 7 – 10 września 2004 Gdańsk
II 18 – 20 września 2007 Warszawa
III 12 – 15 września 2010 Lublin
IV 10 – 13 września 2013 Poznań
Najbliższy Kongres:
19 – 22 września 2016 Łódź
Nadchodzący Kongres ma zatem charakter w jakimś sensie jubileuszowy. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego jest prof. dr hab. Andrzej Kononowicz – biolog molekularny z Uniwersytetu Łódzkiego. Zastępcami zostali z urzędu prof. B. Naganowska oraz prof. L. Jakubowski. W zainicjowaniu działań organizacyjnych bierze udział także dr hab. n. med., prof. nadzw. Maciej Borowiec, sekretarz PTGC, reprezentujący jednocześnie łódzki Uniwersytet Medyczny. Ciężar sprawnego przygotowania i przeprowadzenia Kongresu powierzony został w drodze postępowania ofertowego łódzkiej firmie GrupaMedica. Miejscem obrad będzie Centrum Dydaktyczne Uniwersytetu Medycznego na ul. Pomorskiej. Informacje o Kongresie będą dostępne na stronie www.kongresgenetyki2016.pl.
Naszą ideą jest stworzenie możliwości zaprezentowania podczas Kongresu kierunków i sukcesów badawczych w dziedzinie genetyki, biologii molekularnej lub szeroko pojętej biotechnologii całemu polskiemu środowisku naukowemu, a na tym tle osiągnięć łódzkich jednostek naukowych. Sukcesem Kongresu byłoby dotarcie do środowisk opiniotwórczych oraz do przedstawicieli administracji państwowej z informacją jaki potencjał dla naszego stanu zdrowia i otaczającego nas środowiska tkwi, także z ekonomicznego punktu widzenia, w rozwoju genomiki, transkryptomiki, proteomiki i innych „-omik”, jaki kolosalny postęp ma miejsce w tym zakresie na całym świecie. Nawiązać chcielibyśmy również do problemów etycznych i legislacyjnych związanych z prowadzonymi badaniami i praktycznymi zastosowaniami ich wyników. Konieczne jest podkreślenie jak wielu najwyższej klasy ekspertów reprezentuje środowisko genetyków, gdy jednocześnie na tematy związane z rozwojem nauk biomedycznych wypowiada się szereg osób kompletnie do tego nieprzygotowanych merytorycznie. Kongres ma udokumentować, że podchodzimy do tych zagadnień kompleksowo i odpowiedzialnie.
Serdecznie zapraszamy
prof. dr hab. Andrzej K. Kononowicz